Strona Główna · Koszmarni Bohaterowie · Gify Grozy · Mistrzowie Gatunku · Creepy Pasta · Prawdziwi Zwyrodnialcy · Filmowe Ciekawostki · Nawiedzone · GaleriePiątek, Grudzień 14, 2018
Polub nas!


Najnowsze Wideo!

NAJNOWSZE ZWIASTUNY

"The Boy" Official Trailer / (2016) 

 "Las samobójców" / (2016)


"Goosebumps" / "Gęsia skórka" / 2015


 
Mistrzowie gatunku (II) - Wes Craven.
Mistrzowie Gatunku

 

Wes Craven, właśc. Wesley Earl Craven (ur. 2 sierpnia 1939 w Cleveland, zm. 30 sierpnia 2015 w Los Angeles) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Znany przede wszystkim jako twórca serii Koszmar z ulicy Wiązów.

Craven wyreżyserował także wszystkie cztery filmy serii Krzyk, a także był współtwórcą postaci Ghostface. Pozostałe filmy Cravena to m.in.: Wzgórza mają oczy, Ostatni dom po lewej, Red Eye i Zbaw mnie ode złego.

Wes Craven urodził się jako syn Caroline (z domu Miller) i Paula Eugene'a. Dorastał w ortodoksyjnej rodzinie baptystycznej. Craven obronił licencjat z filologii angielskiej i psychologii na Wheaton College (stan Illinois). Natomiast na Johns Hopkins University zdobył tytuł magistra z filozofii i literatury (Johns Hopkins Writing Seminars).

Craven przez krótki czas nauczał filologii angielskiej na Westminster College. Był także nauczycielem akademickim nauk humanistycznych na Clarkson College of Technology (obecnie Clarkson University) w Potsdamie. Pierwszą pracą w przemyśle filmowym było dla niego stanowisko dźwiękowca przy postprodukcji w nowojorskim przedsiębiorstwie.

 

Craven opuścił świat akademicki dla bardziej intratnej roli reżysera filmów pornograficznych. W dokumencie Głęboko w gardle, Craven powiedział przed kamerą, że realizował on „wiele hardcorowych filmów dla widzów pełnoletnich” pod różnymi pseudonimami. Jego udział w produkcji Głębokie gardło jest nieznany, natomiast większość jego ról w tego typu filmach dotyczyła pisania scenariuszy oraz montażu zdjęć. W 1972 roku Wes Craven wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Ostatni dom po lewej.

Craven regularnie współpracował z Seanem S. Cunninghamem. W debiucie Cravena Ostatni dom po lewej, Cunningham był producentem. W późniejszym czasie – w najpopularniejszym obrazie Cravena Koszmar z ulicy Wiązów – Cunningham wyreżyserował jedną ze scen pogoni, jednak nie wymieniono jego nazwiska w napisach końcowych. Ich osławione postacie Freddy Krueger i Jason Voorhees, pojawili się razem w 2003 roku w filmie z gatunku slasher Freddy kontra Jason, gdzie Cunningham zajął się produkcją. W remake’u Ostatniego domu po lewej, zarówno Cunningham jak i Craven byli odpowiedzialni za produkcję.

Udział Cravena w zapoczątkowaniu kariery Johnny'ego Deppa był znaczny dzięki obsadzeniu go w 1984 roku w Koszmarze z ulicy Wiązów; dla młodego wówczas Deppa była to pierwsza ważna rola filmowa.

Mimo popularności zdobytej dzięki tworzeniu horrorów, Craven pracował także przy dwóch produkcjach, które nie były związane z tym gatunkiem. W 1999 roku wyreżyserował film Koncert na 50 serc, a w 2006 roku był jednym z 22 reżyserów realizujących obraz Zakochany Paryż.

Podczas swojej kariery Wes Craven nominowany był lub wygrał kilka nagród, zdobywając m.in. Saturn Award.

W 1977 roku reżyser został laureatem nagrody krytyków podczas Katalońskiego Festiwalu Filmowego w Sitges za film Wzgórza mają oczy. W 1997 roku w trakcie Festival international du film fantastique de Gérardmer Craven otrzymał Grand Prix du Festival za Krzyk. W 2012 roku na New York City Horror Film Festival nagrodzono Cravena Nagrodą za Osiągnięcia Życiowe.

 

Filmografia:

1972: Ostatni dom po lewej 1994: Nowy koszmar Wesa Cravena
1977: Wzgórza mają oczy 1995: Wampir w Brooklynie
1981: Śmiertelne błogosławieństwo 1996: Krzyk
1982: Potwór z bagien 1997: Krzyk 2
1984: Koszmar z ulicy Wiązów 1999: Koncert na 50 serc
1985: Wzgórza mają oczy II 2000: Krzyk 3
1986: Przyjaźń na śmierć i życie 2005: Red Eye
1988: Wąż i tęcza 2005: Przeklęta
1989: Zbrodnia ze snu 2010: Zbaw mnie ode złego
1991: W mroku pod schodami 2011: Krzyk 4

 

źródło: wikipedia

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ostatnio online
slodkiepiki 1 week
kristofen 3 weeks
Nemezis46 weeks
Fryderyk60 weeks
Michal_m0270 weeks
Across89 weeks
Lord Lunatyk93 weeks
Frankgor99 weeks
friekLer99 weeks
Szrama81813103 weeks

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie